• Start
  • Information Logistics
  • Identification Solutions

Realtid, atmosfär och interaktivitet

Svante Tegnér är vd för Bubbleroom.se, Sveriges snabbast växande modesajt.
Bubbleroom klev som ny på listan in på 87:e plats över de 100 bästa sajterna 2009 enligt tidningen Internetworld. I sitt arbete använder Bubbelroom,se sociala medier och bloggportaler för att öka trafik och affärer. Bolaget ägs idag av klädkoncernen Haléns.

– När jag startade Bubbleroom.se 2005 var vi en nischad sajt som sålde exklusiva klädmärken. Då hade vi inte så mycket konkurrens, men allt eftersom nätet och konkurrensen växte hittade våra kunder nya och billigare ställen där de kunde handla samma produkter, berättar Svante Tegnér.
Konkurrenterna som låg i England och USA hade telefonsupport på två språk – dygnet runt, 1 000 skomärken, ett års returrätt.
– De hade allt, you name it, jag hade inte en chans att tävla på samma villkor. Så det gällde att tänka nytt. Resultatet blev en interaktiv sajt för folk som gillar mode och som är mellan 18 och 40 år.
– Mode är vår målgrupps största intresse och vår sajt rymmer allt från kommentarer och bloggportaler till vintageshop och lojalitetspoäng. Allt i realtid.
Svante Tegnér menar att framtidens shopping sker i nuet.
– Det händer nya saker på sajten hela tiden. Varje timme har vi ett nytt erbjudande. Våra tre nyckelord är realtid, atmosfär och interaktivitet.
Han jämför Bubbleroom.se med Pricerunner:
– De är pris. Vi är inspiration.
Tv-reklam höjer trafiken radikalt – och det är TV4 som gäller.
– Vid varje spot får vi 20 000 unika besök nästan omedelbart, säger Svante Tegnér.
En del trafik kommer från Google och banners fungerar hyfsat bra.
– Men då måste vi byta budskap varje dag, annars tröttnar våra kunder.
Nyhetsbrev används också med framgång, Däremot genererar print ingen försäljning på nätet att tala om. Men Bubbleroom.se driver ändå ett eget magasin – som går med vinst.
– Vi har en upplaga på 100 000 exemplar. Varje nummer kostar 10 kronor och magasinet handlar bara om att bygga image, sa Svante Tegnér.
– Vi vill kommunicera med våra kunder så mycket som möjligt, helst utan att betala för det varje gång.
– Vår stora grej är alla våra bloggare. Just nu har vi 12 000 bloggare under vår portal och vi får 450 nya varje vecka. Vi pratar om 5,1 miljoner sidvisningar. Varje vecka når vi 1,2 miljoner unga tjejer – vår målgrupp.
Han menar att internet som handelsplats är ”underhajpat” och pekar på att Amazon växer med 30 procent varje år och omsätter som idag 20 miljarder dollar.

GULDNYCKELN

  • Guldnyckeln arrangeras av SWEDMA tillsammans med ett antal sponsorer, däribland Strålfors.
  • Under rubriken ”I framtiden är all marknadsföring direkt” samlades en spännande skara talare och debattörer i Frihamnshallen i Stockholm den 18 mars 2010.
  • Läs mer om Guldnyckeln 2010

KONTAKTA OSS